XI Ogólnopolski Dzień Szczepień

6 grudnia 2019 roku

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że dnia 6 grudnia br. przypadają obchody  Ogólnopolskiego Dnia Szczepień.

Hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zbieżne z ideą obchodów XI Ogólnopolskiego Dnia Szczepień :

„Rozpowszechnianie wiedzy o znaczeniu szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym oraz uświadomienie w jak wielu aspektach życia codziennego szczepienia chronią nasze zdrowie”


  Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki.

   Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany był po raz pierwszy w 2009 r. jako społeczna akcja non-profit. Inicjatywa obchodów powstała dzięki współpracy trzech towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Sekcji Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

Partnerem instytucjonalnym i współorganizatorem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

Eksperci oceniają, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepionkom - bez nich nie mieliby szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. To dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliony dzieci przeciw chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc.

Każdego roku na świecie jest podawanych około miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią 2-3 miliony osób. Dane epidemiologiczne są jednoznaczne - warto się zaszczepić, żeby uniknąć groźnej choroby zakaźnej i związanych z nią powikłań, które mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Poprzez obchody Ogólnopolskiego Dnia Szczepień chcemy zachęcić wszystkich do poszerzenia swojej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień ochronnych. Rola szczepień jest niepodważalna – szczepionki chronią nas przed 26 chorobami zakaźnymi. Dzięki masowym programom szczepień zlikwidowaliśmy jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę prawdziwą.

Uprzejmie informujemy, że w ramach obchodów

 

XI Ogólnopolskiego Dnia Szczepień

w dniu 6 grudnia br. w godzinach od 8.00 do 12.00

w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łańcucie (pok. nr 2) zostanie uruchomiony:

PUNKT INFORMACYJNY

DLA WSZYSTKICH OSÓB ZAINTERESOWANYCH PROBLEMATYKĄ SZCZEPIEŃ

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej http://szczepienia.pzh.gov.pl/ , prowadzonej przez Państwowy Zakład Higieny, oferującej bieżące informacje na temat zagrożeń chorobami zakaźnymi w Polsce i na świecie. Szeroko informuje o jakości i bezpieczeństwie stosowanych szczepionek. Podobną rolę spełnia strona internetowa powołana przez towarzystwa naukowe:  www.ogolnopolskidzienszczepien.pl promująca znaczenie szczepień ochronnych oraz informującą o bieżących wydarzeniach, sympozjach i konferencjach naukowych, podczas których eksperci podają najnowsze informacje dotyczące tego zagadnienia. Zachęcamy również do skorzystania z informacji na stronach GIS poświęconej szczepieniom

https://gis.gov.pl/kategoria/zdrowie/profilaktyka/szczepienia/

oraz WSSE w Rzeszowie 

https://wsse.rzeszow.pl/nadzor-sanitarny/oddzial-epidemiologii/szczepienia


Za5_informacja edukacyjnajpg


W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

22 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

 a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS.

Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał,a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków

 do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

  1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

logopng

  Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

  „HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

  Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważany jest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

 

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. W akcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.


„ Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”- 21 listopad 2019 roku     

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że wzorem lat ubiegłych w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypada on na 21 listopada 2019 roku.

     Pomysł akcji narodziła się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

    Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat, w Polsce akcja ta jest prowadzona od początku lat 90-tych Przez Fundację „Promocja Zdrowia”. Historycznie jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych w naszym kraju.

    Na początku lat 90- tych palenie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 roku konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku- w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może przez wiele lat nie odczuwać skutków palenia.

    Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób. Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku , by dojść do siebie, a dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

  W ciągu ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e- papierosy, szczególnie popularne wśród młodzieży.

Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) liczba nastolatków przyznających się do palenia e- papierosów w ciągu ostatniego miesiąca tylko pomiędzy 2017 a 2018 rokiem wzrosła aż o 36 procent.

Nadal więc potrzebne są działania prowadzące do ograniczenia palenia tytoniu- przede wszystkim działania edukacyjno –informacyjne. Szczególnie ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, aby wyeliminować lub opóźnić proces inicjacji tytoniowej, ponieważ jak wskazują przeprowadzone badania nałogowi palacze najczęściej zaczynają palić codziennie w wieku 15-19 lat.

punt-bada-i-porad-PSSEjpgTITONICjpg


Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów. 

 Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożeni zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy ( e- papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

Poniżej przekazujemy link do informacji na ten temat:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami-men-i-gis-ostrzegaja/

Grypa w PIGUŁCE !!!

0001jpg

0002jpg

KONFERENCJA - "Substancje psychoaktywne - trend czy zagrożenie"

         Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie informuje, że w dniach 21-24 października br.  organizowane są przez PPWIS w Rzeszowie  oraz Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia konferencje edukacyjne dla nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz innych osób zaangażowanych w działania z zakresu profilaktyki używania substancji psychoaktywnych. Konferencje odbędą się :

·       21 października – Centrum Sportowo Dydaktyczne, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku ( dawna Państwowa Wyższa  
        Szkoła Zawodowa), ul. Mickiewicza 21, Sanok

·       22 października- sala konferencyjna w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1, 37-700 Przemyśl

·       23 października- sala narad Urzędu Miasta Dębica, ul. Ratuszowa 2 39-200 Dębica

·       24 października –sala konferencyjna WSSE w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16, Rzeszów

Konferencje mają na celu przybliżenie zagadnień profilaktyki używania substancji psychoaktywnych oraz działań mających na celu ograniczenie dostępności do tych środków.

Rejestracja na konferencje online pod adresem:

https://substancje-psychoaktywne-sanok.konfeo.com

https://substancje-psychoaktywne-przemyśl.konfeo.com

https://substancje-psychoaktywne-debica.konfeo.com

https://substancje-psychoaktywne-rzeszow.konfeo.com

png


  Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego, pt. „Porozmawiajmy o uzależnieniach i  AIDS”

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie informuje, że rozpoczyna się kolejna edycja


Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego, pt. „Porozmawiajmy o uzależnieniach i  AIDS”

dla młodzieży klas 6-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Honorowy patronat nad konkursem sprawują Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki i Podkarpacki Kurator Oświaty.

        PPIS w Łańcucie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i jednocześnie informuje, że regulamin konkursu wraz z załącznikami jest dostępny na stronie internetowej WSSE w Rzeszowie

(https://wsse.rzeszow.pl/promocja-zdrowia/kampanie-i-akcje-prozdrowotne/konkursy).


Prace plastyczne można również przekazać do organizatora konkursu za pośrednictwem PSSE w Łańcucie

w terminie do 15 listopada 2019 roku.BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE - ulotka

ulotka-grzby-1_crjpgulotka-grzby-2_crjpg

Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

 Pamiętaj o odpowiednim ubraniu – na spacer po łące lub lesie zakładaj kurtkę lub koszulę z długim rękawem, długie spodnie    
 oraz wysokie buty lub kalosze;

Wybieraj jasne ubrania, wówczas łatwo zauważysz kleszcza;

Stosuj preparaty odstraszające kleszcze, pamiętaj, aby przed użyciem zapoznać się z etykietą i zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania u dzieci;

Dokładnie obejrzyj skórę po powrocie ze spaceru

Usuwanie kleszcza:

Kleszcza uchwyć pęsetą tuż przy skórze, za przednią część ciała, a następnie mocnym zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze. Ranę starannie zdezynfekuj wodą utleniona.

Pomocne w usuwaniu kleszcza są specjalne zestawy dostępne w aptekach lub pęseta

Kleszcza nie należy zgniatać, wykręcać, smarować tłuszczem ani przypalać ogniem

 Po usunięciu kleszcza: 

Obserwuj miejsce po ukąszeniu, gdy pojawi się rumień, niezwłocznie udaj się do lekarza

Więcej informacji na stronach : 

https://gis.gov.pl/zdrowie/kleszcze-jak-sie-przed-nimi-chronic/         

 https://gis.gov.pl/zdrowie/uwaga-kleszcze-to-powazne-zagrozenie-dla-naszego-zdrowia-przepis-gis-na-bezpieczne-wakacje/

 http://abyzyc.pl/o-kleszczach/

Plakatjpg

„Bezpieczne wakacje 2019”

      W czerwcu br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie przy współpracy z Burmistrzem Miasta Łańcuta przystąpił do organizacji konkursu plastycznego pt. „BEZPIECZNE WAKACJE 2019” realizowanego w ramach AKCJI LETNIEJ 2019 roku.
      Głównym celem konkursu było promowanie i kształtowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i zdrowych zachowań podczas wypoczynku letniego, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę używania substancji psychoaktywnych i profilaktykę tytoniową.
      Cele szczegółowe: promowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogów oraz aktywnych form spędzania letniego wypoczynku; poszerzenie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli, korzystania ze słońca, niebezpieczeństw w górach, lesie, nad wodą; unikanie zachowań ryzykownych podczas wakacji w mieście i w domu ( bezpieczna zabawa, bezpieczna droga, bezpieczny internet); profilaktyka chorób odkleszczowych.
   

Uczestnikami konkursu były dzieci wypoczywające na półkoloniach, organizowanych przez szkoły podstawowe miasta Łańcuta.
    W dniu 4 lipca br. Komisja konkursowa dokonała oceny 16 prac, które napłynęły z trzech szkół Łańcuta: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łańcucie.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce- Maja Mroczka( lat 10) ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie,
II miejsce – Marzena Karp ( lat 10) ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łańcucie
II miejsce – Maksymilian Nycz (lat 10) ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łańcucie
III miejsce – Martyna Brudek ( 10 lat) Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie,
III miejsce: Emilia Miazga ( 8 lat) Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łańcucie,
Wyróżnienia otrzymują:
Iga Wojnar (lat 8) Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łańcucie,
Jan Lenar (lat 11) Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łańcucie,
Jakub Dziepak ( lat 9) Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łańcucie,
Kaja Kot (lat 8) Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łańcucie,
Oliwia Leśko (lat 9) Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łańcucie,
Liliana Fus (lat 9) Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łańcucie;
Fabian Domaradzki (lat 9) Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łańcucie,
Ewelina Szpila ( lat 8) Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łańcucie ,
Oskar Bednarz (lat 11) Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łańcucie ,
Oskar Kumek (lat 11) Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łańcucie
Weronika Sycz ( lat 8 ) Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łańcucie,

W zakładce GALERIA zostały umieszczone zdjęcia nagrodzonych prac !!!

W dniu 5 lipca 2019 roku, o godz. 11.00 w siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6 nastąpiło
uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu „Bezpieczne wakacje 2019”. Dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom i uczestnikom konkursu ufundował oraz wręczył Burmistrza Miasta Łańcuta Rafał Kumek. Opiekunom dzieci i szkołom wręczono podziękowania za współpracę w realizacji tegorocznej edycji konkursu „Bezpieczne wakacje 2019”.

Polska krajem wolnym od tytoniu 2030!

TITONIC_4-1024x719jpg

W zakładce GALERIA zostały umieszczone plakaty promujące niepalenie papierosów. Serdecznie zapraszamy do pobrania i promowania materiałów m.in. na swoich portalach społecznościowych.

BEZPIECZNE WAKACJE - informacja

    Informujemy, że Państwowa Inspekcja Sanitarna  w związku ze zbliżającymi się wakacjami podaje kilka sprawdzonych przepisów na bezpieczne wakacje:

Zasady bezpiecznej kąpieli:

·       Nie kąp się w miejscach niedozwolonych- korzystaj tylko ze strzeżonych kąpielisk

·       Nigdy nie skacz do wody o nieznanym dnie

·       Nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie po długim przebywaniu na słońcu

·       Nie rób hałasu – ratownik może nie usłyszeć czyjegoś wołania o pomoc

Wycieczka w góry, do lasu:

·       Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody

·       Zaopatrz się w apteczkę i telefon komórkowy

·       Weź ze sobą ciepłe ubranie, jedzenie i napoje

·       Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy

·       Uważaj na kleszcze i owady, chroń się przed nimi odpowiednim ubraniem i preparatami odstraszającymi

·       Nie zbieraj grzybów jeśli nie jesteś pewny czy są jadalne

Bezpieczne opalanie:

·       Nie przebywaj zbyt długo na słońcu

·       Stosuj kremy z filtrami ochronnymi

·       Noś nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne

·       Pij dużo wody niegazowanej

·       Pamiętaj słońce opala Cię również w wodzie

Aktywny wypoczynek:

·       Zakładaj kask zawsze gdy jeździsz na rowerze rolkach czy deskorolce

·       Przestrzegaj przepisów drogowych

·       Bądź widoczny na drodze- miej odblaski

·       Bądź aktywny fizycznie – ale zachowaj rozsądek, nie uprawiaj w miejscach niedozwolonych

Dbaj o zdrowie i higienę:

·       Dbaj o higienę osobistą i czystość wokół siebie

·       Nie używaj wspólnych przyborów toaletowych

·       Nie pij nie jedz ze wspólnych naczyń

·       Myj ręce przed każdym posiłkiem

·       Jedz zdrowo

·       Zawsze sprawdzaj datę ważności produktów które spożywasz

·       Unikaj jedzenia posiłków w przypadkowych miejscach

W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

  • 999 – Pogotowie Ratunkowe,
  • 998 – Straż Pożarna,
  • 997 – Policja.
  • 986– Straż Miejska,
  • 112 – numer alarmowy

  Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym.

      Więcej informacji na temat zasad bezpiecznego spędzania wypoczynku letniego i urlopu znajdą Państwo na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego https://gis.gov.pl, WSSE w Rzeszowie https://wsse.rzeszow.pl/, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

http://www.ko.rzeszow.pl

Stoisko edukacyjne w ramach DNI MIASTA ŁAŃCUTA 2019    

    W dniu 7 czerwca br. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łańcucie zorganizowała stoisko edukacyjne dla społeczności lokalnej w ramach Dni Miasta Łańcuta.

          W ramach obsługi stoiska pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej przy współpracy z przedstawicielem placówki służby zdrowia wykonywali bezpłatne badania: anonimowe badanie na obecność HCV, poziomu cukru we krwi, poziomu zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc aparatem smokylyzer, pokazy i ćwiczenia z użyciem alkogogli i narkogogli ( mających na celu zademonstrowanie jak działają zmysły człowieka po wypiciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktywnych).

W trakcie badań prowadzono rozdawnictwo materiałów oświatowo – zdrowotnych oraz popularyzowano kampanię zdrowotną „Światowego Dnia Bez Tytoniu – 31 maja 2019 r.”


punktjpg

Światowy Dzień bez Tytoniu – 31 maja 2019 roku

   Corocznie począwszy od 1988 roku – 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Zainicjonowany przez Światową Organizacje Zdrowia święto zwraca uwagę na zagrożenia związane z używaniem tytoniu, ma również zachęcić do 24 – godzinnego okresu absencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem:


„Tytoń i zdrowie płuc”

 Kampania zwiększa świadomość na temat negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie płuc ludzi, od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego , podstawową rolę, jaką odgrywają płuca dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi.


Więcej informacji na stronie :

„Jasne jak słońce”

 Kampania edukacyjno-informacyjna prowadzona przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wraz z Ministerstwem Zdrowia dotycząca skutków nadmiernego narażenia na promieniowanie UV i negatywnych aspektów korzystania z solariów.

W ramach kampanii „Jasne jak Słońce” zostały przygotowane trzy rodzaje plakatów informacyjno- edukacyjnych skierowane do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży.

Dodatkowe informacje na temat kampanii oraz plakaty do pobrania znajdą Państwo pod linkami zamieszczonymi poniżej :

https://jasnejakslonce.pzh.gov.pl/strona/o-akcji

http://jjs.5v.pl/jjs/dopobrania.html

Rozstrzygnięcie konkursu „Czyste powietrze wokół nas” 2019r.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że w dniu 17 maja 2019 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łańcucie odbyło się rozstrzygnięcie i wyłonienie laureatów powiatowego konkursu plastycznego, pt. „Czyste powietrze wokół nas” skierowanego do dzieci 5, 6,7 – letnich uczestniczących w roku szkolnym 2018/19 w realizacji programu edukacji antytytoniowej, pt. „Czyste powietrze wokół nas”.

     Komisja konkursowa dokonała oceny  prac, które napłynęły z 18 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach powiatu łańcuckiego.

      Głównym celem konkursu było promowanie wśród dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie wolne od dymu tytoniowego.

Laureatami konkursu zostali:

 I miejsce – Tomasz Zalot (lat 7) z Przedszkola Artystyczno- Językowego „Nutka” pod opieką: P. Anny Golenia;

I miejsce – Wiktoria Tokarz (lat 5) z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Łańcucie pod opieką: P. Agata Łyko i P. Monika Dziedzic;

II miejsce – Paweł Szpytma (lat 5) z Przedszkola Publicznego w Albigowej pod opieką: P. Irena Mach;

II miejsce – Weronika Jezuit (lat 5) z Przedszkola Miejskiego Nr 5 w Łańcucie pod opieką: P. Moniki Bieniasz;

III miejsce – Dominika Wojnar ( lat 6) z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Łańcucie pod opieką: P. Justyny Bieleckiej

Osoby wyróżnione:

I wyróżnienie: Emilia Kołomyja (lat 5) z Przedszkola Artystyczno – Językowe „Nutka” w Łańcucie pod opieką: P. Anny Golenia ;

II wyróżnienie: Kacper Magryś (lat 6) z Przedszkola Publicznego w Wysokiej pod opieką: P. Danuty Bembenek, P. Marii Tajchman;

III wyróżnienie: Nina Tomaszek ( lat 5) z Przedszkola Artystyczno – Językowego „Nutka” w Łańcucie pod opieką P. Anny Golenia;

IV wyróżnienie: Kornelia Jakubik (lat 5) z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Łańcucie pod opieką: P. Aleksandry Bogusz i P. Joanny Fus;

V wyróżnienie: Kalina Misiura ( lat 4 ) z Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie pod opieką P. Doroty Bieniasz;

VI wyróżnienie: Wiktoria Balawender ( lat 5) z Publicznego Przedszkola w Woli Dalszej pod opieką P. Marii Menard;

VII wyróżnienie : Maja Kontek z Przedszkola Publicznego w Husowie ;

VIII wyróżnienie: Kornelia Skawina z Zespołu Szkół w Krzemienicy - Przedszkole pod opieką P. Wandy Welc

 

    Uprzejmie zawiadamiam, że w dniu 5 czerwca 9roku (środa) w siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6, o godz. 10.00 nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Czyste powietrze wokół nas” – edycji na rok szkolny 2018/19, rozdanie dyplomów, nagród rzeczowych dla laureatów i osób wyróżnionych w konkursie oraz podziękowań dla opiekunów dzieci i placówek nauczania biorących udział w konkursie.

W galerii nagrodzone prace konkursowe!!    W dniach 24-30 kwietnia br. obchodzimy kolejną edycję Europejskiego Tygodnia szczepień (European Immunization Week, EIW).

     ets-mniniaturkapng       

Tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień przebiega pod hasłem „Szczepienia działają. Szczepmy Europę”.

  Celem tej inicjatywy, której patronuje Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH, jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbardziej narażonych.

  Szczepienia są jednym z największych osiągnięć cywilizacji – ponieważ chronią nas przed poważnymi chorobami zakaźnymi oraz związanymi z nimi powikłaniami. Dzięki szczepieniom większość dzieci i dorosłych w Europie jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

  Coraz więcej osób szczepi się przeciwko pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego. Decyzja o szczepieniu naszych dzieci lub nas samych odgrywa istotną rolę w ochronie całego społeczeństwa. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy oraz korzystać z informacji o szczepieniach bazujących na dowodach naukowych.

  W ostatnich latach obserwujemy  zjawisko negowania przez rodziców znaczenia szczepień ochronnych. Lekarze stykają się coraz częściej z rodzicami, dla których internet jest podstawowym źródłem informacji i wymiany myśli. Szukając danych na temat szczepień w internecie rodzice docierają często do nieprawdziwego przekazu czy wręcz pseudonaukowych mitów. Stąd wiedza o szczepieniach oraz medycyna oparta na faktach powinna coraz częściej propagować swoje zdobycze drogą najpopularniejszych form przekazu w internecie, także  za pośrednictwem mediów społecznościowych.

  Tą drogą współczesnej komunikacji lekarze mogą walczyć z dezinformacją i promować strony internetowe zawierające wiarygodne i prawdziwe informacje oraz poprzez bezpośredni kontakt z ekspertami wyjaśniać obawy i wątpliwości rodziców.

  Europejski Tydzień Szczepień jest okazją do podkreślenia znaczenia osób, które w różny sposób na co dzień umożliwiają i wspierają szczepienia. Nazwano ich Bohaterami szczepień. Należy tu wymienić naukowców, którzy opracowują bezpieczne i skuteczne szczepionki, pracowników ochrony zdrowia, którzy są wiarygodnym źródłem informacji na temat szczepień dla swoich pacjentów, rodziców którzy decydując się na szczepienia swoich dzieci, chronią również tych których nie można zaszczepić, decydentów, których działania zapewniają jak najszerszy dostęp do szczepień oraz każdego kto poszukuje i udostępnia oparte na faktach naukowych informacje na temat szczepień.

Więcej informacji na temat Europejskiego Tygodnia szczepień na stronie:

  

  W dniu 8 kwietnia 2019 roku  przy siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6 w ramach popularyzacji kampanii Światowego Dnia Zdrowia 2019 r. zorganizowano akcję profilaktyczną dla społeczności lokalnej. Przedstawiciele PSSE w Łańcucie przy współpracy z przedstawicielem placówki służby zdrowia wykonywali  bezpłatne badania: anonimowe badanie na obecność HCV, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru poziomu cukru we krwi, pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanych z płuc – aparatem „smokerlyzer” ,ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli (demonstracja jak działają zmysły człowieka po wypiciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktynych).      

W trakcie badań  prowadzono rozdawnictwo materiałów oświatowo-zdrowotnych

oraz popularyzowano kampanię zdrowotną „Światowego Dnia Zdrowia 2019 r.”.

Kilka zdjęć z tego wydarzenia w zakładce GALERIA !!!


punkt-bada-i-porad-PSSE-informacjajpgBezpatne-badania-anty-HCV---Plakatjpg


„Zdrowie dla wszystkich” to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2019r.

  Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie. „Zdrowie dla wszystkich” to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).
"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "
  Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych. Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni. Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki". Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej
i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.
  Powszechne ubezpieczenie zdrowotne polega na zapewnieniu, aby wszyscy ludzie mogli uzyskać wysokiej jakości usługi medyczne, gdzie i kiedy ich potrzebują, bez ponoszenia trudności finansowych. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi.
  UHC jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i narodów. Niektóre kraje poczyniły wielkie postępy. Ich wyzwaniem jest utrzymanie zasięgu, aby sprostać oczekiwaniom ludzi. Wszystkie kraje będą podchodzić do UHC na różne sposoby: nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ale każdy kraj może zrobić coś, aby rozwinąć UHC. Sprawienie, by usługi zdrowotne stały się naprawdę uniwersalne, wymaga przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.


Konkurs - Szkoła wolna od używek
szkoa wolna od uywek 2019png
                 Konkurs GIS „Szkoła Wolna od używek”

Główny Inspektorat Sanitarny zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie pt. “Szkoła wolna od używek”. Zadanie konkursowe w tym roku szkolnym, będzie polegało na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

  Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym jest do szkół ponadgimnazjalnych, organizowanym w ramach programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. W konkursie mogą również brać udział szkoły ponadgimnazjalne, które nie uczestniczą w programie „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.
  Zadanie konkursowe polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego dotyczącego wymienionej tematyki, przez zespół projektowy założony przez 1-3 nauczycieli oraz 5-10 uczniów szkoły ponadgimnazjalnej, a następnie przesłaniu go wraz z wypełnionymi formularzami do właściwych terenowo dla poszczególnych placówek oświatowych powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych. Każda szkoła może nadesłać wyłącznie jedną pracę konkursową.

Dla zwycięzców konkursu Organizator przewidział atrakcyjne nagrody:
I miejsce - nagroda główna – bony podarunkowe do sieci sklepów sportowych o łącznej wartości 3000 zł dla zespołu,
II miejsce - bony podarunkowe do sieci sklepów sportowych o łącznej wartości 2000 zł dla zespołu
III miejsce - bony podarunkowe do sieci sklepów sportowych o łącznej wartości 1000 zł dla zespołu.

Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród będzie miało miejsce w trakcie uroczystej Gali wręczenia nagród
dnia 14 czerwca 2019 r. w Warszawie.

Regulamin oraz wszelkie informacje dotyczące Konkursu dostępne są na stronie:
www.szkolawolnaoduzywek.pl .
Konkurs realizowany jest w ramach Projektu KIK/68 pn. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
                       
Wszystko o WSZAWICY
  
  Zbliża się okres ferii, różnego rodzaju wyjazdów podczas, których duża grupa dzieci przebywa razem przez całą dobę, bawiąc się korzystając z tych samych łazienek czy sypialni, wszy łatwo przenoszą się z jednej głowy na drugą.
  Pedikuloza, czyli wszawica jest chorobą pasożytniczą wywołana przez wesz głowową. Jest to problem powszechny, który nie jest oznaką braku higieny. Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne np. stosowanie wspólnych przedmiotów ( szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, zabawki, materace, pościel).
   
wszawica_PLAKAT_A2-1jpg
  Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych tj. grzebienie, szczotki a zwłaszcza nakryć głowy.

 • ADRES

  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łańcucie

  ul Mickiewicza 6

  37-100 Łańcut

  Polska

  KONTAKT

  Telefon: 17 225 0070