Sezon na GRYPĘ!!!

  Grypa jest chorobą zakaźną, której można skutecznie zapobiec wykonując co sezonowe szczepienie ochronne. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komitetu Doradczego do spraw Szczepień Ochronnych (ACIP) zaszczepić powinny się wszystkie chętne osoby. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada na okres między styczniem , a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Od początku sezonu epidemicznego odnotowano 836 477 przypadków zakażeń, a 1670 osób było hospitalizowanych z powodu choroby. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przypominają, że grypa to nie przeziębienie, a jej konsekwencje mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonu.

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

Nie lekceważ grypy. Chroń siebie i innych:
- zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,
- przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką
jednorazową,
- jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
- jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
- w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
- unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym - zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
- przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Więcej informacji na stronach:
https://opzg.pl/aktualności/szczepienia-przeciw-grypie-dostępne-czy-nie/107
https://wsse.rzeszow.pl/strona-glowna/sezon-na-grype

GRYPA_plakatjpg

Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego

 pt. „NIE DAJ SZANSY HIV!”  

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że został rozstrzygnięty powiatowy konkurs plastyczny dotyczący problematyki HIV/AIDS dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pt. „Nie daj szansy HIV!”

     Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Starostę Łańcuckiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łańcucie.

     Cele konkursu to: poszerzenie wiedzy nt. HIV/AIDS wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu łańcuckiego, w tym: sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych zachowań, popularyzacja Światowego Dnia AIDS – 1 grudnia 2018 roku; kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i podejmowanie zdrowych wyborów życiowych; kształtowanie właściwych postaw młodzieży wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.   

W dniu 17 grudnia br. Komisja Konkursowa dokonała oceny siedmiu prac konkursowych przekazanych przez Zespół Szkół Nr 2 w Łańcucie.

    Nagrodzeni uczestnicy konkursu:

I miejsce – Kacper Kunysz kl.III LA

II miejsce – Patrycja Ptaszek kl. I LA

III miejsce – Milena Szpytma kl. I LA

III miejsce – Bartłomiej Pusz kl. III TA

Wyróżnienia: Wiktoria Dąbek, Martyna Walat, Karol Sienkiewicz

    Dziękujemy uczestnikom konkursu, ich nauczycielom i Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół Nr 2 w Łańcucie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizacje tego przedsięwzięcia za udział w w/w przedsięwzięciu.  Mam nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą efekty z zakresie kształtowania postaw odpowiedzialności za własne zdrowie wśród młodzieży powiatu łańcuckiego.

Zapobieganie HCV - "JESTEM ŚWIADOM"

  HCV to nazwa wirusa, który u prawie każdego wywołuje przewlekłe zapalenie wątroby typu C. Wirus HCV stanowi poważne zagrożenie, gdyż może doprowadzić do marskości i raka wątroby, a tym samym przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że w Polsce ponad 730 tys. osób jest zakażonych wirusem HCV. Dotychczas tylko u 50 tys. wykryto jego obecność. Wynika z tego, że około 700 tys. osób w Polsce nie jest świadomych zakażenia. 

Plansza_1jpg

Do zakażenia wirusem HCV może dojść w czasie zabiegu lub innych czynności, powodujących uszkodzenie skóry, wykonanych niedbale lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego albo przyborów kosmetycznych.
- przetoczenie krwi, zwłaszcza przed rokiem 1993
- wielokrotne pobyty w szpitalu
-drobny zabieg medyczny, np. zastrzyk, pobranie krwi, usunięcie znamienia,
- badanie endoskopowe,
- zabiegi stomatologiczne
- zabiegi kosmetyczne z użyciem cążek, nożyczek, przekuwanie uszu lub innych części ciała oraz wykonywanie tatuaży
- korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia, szczoteczki do zębów lub innych przyborów, na których może znajdować się zakażona krew
- przyjmowanie narkotyków dożylnie lub donosowo
- przygodne kontakty seksualne
Objawy HCV
U około 80 % zakażonych HCV choroba rozwija się bez żadnych specyficznych objawów lub z objawami, które zazwyczaj nie kojarzą się z chorobą wątroby. Niekiedy u zakażonych obserwuje się: długotrwałe zmęczenie, apatię, nadmierną senność, stany depresyjne, objawy „grypopodobne”: bóle stawów, kości, mięśni, stany podgorączkowe.
Skutkami zakażenia HCV są:
- u 8 osób na 10 – przewlekłe zapalenia wątroby
- u co 5 spośród z przewlekłym zapalenie wątroby- marskość wątroby, niekiedy przechodząca w raka wątroby
Fakty o HCV
1.Nie można się zaszczepić przeciw HCV. Do tej pory nie wynaleziono żadnej szczepionki chroniącej przed wirusem HCV.
2. Zakażenie HCV bardzo rzadko objawia się żółtaczką
3. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z nawet niewidoczną ilością krwi zakażonej osoby.
4. Nie ma żadnych danych wskazujących, by można było zakazić się HCV na drodze codziennych, zwykłych kontaktów takich, jak podanie ręki czy wspólne posiłki.
5. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży i porodu. Dzieci urodzone przez matki zakażone HCV powinny być poddane specjalistycznym badaniom. Wirus HCV nie przenosi się z mlekiem matki.
6. Istnieje ryzyko zakażenia się HCV poprzez kontakty seksualne.

Zachęcamy do zapoznania się z teściami zamieszczonymi na stronach internetowych:

„Zapobieganie HCV Jestem Świadom” - www.hcv.pzh.gov.pl
„HCV Jestem Świadom” - www.jestemswiadom.org


24 GRUDNIA 2018 R. DNIEM WOLNYM OD PRACY W PSSE ŁAŃCUT

Informujemy, iż na podstawie zarządzenia Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łańcucie – dzień 24 grudnia br. będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników PSSE w Łańcucie.

 

W zamian dzień 15 grudnia 2018r. (sobota) został wyznaczony na dzień pracy PSSE.


X Ogólnopolski Dzień Szczepień
7 grudnia 2018 roku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że dnia 7 grudnia br. przypadają obchody Ogólnopolskiego Dnia Szczepień.
httpwwwogolnopolskidzienszczepienplogF3lnopolski20dzieF120szczepieF1ogF3lnopolski20dzieF120szczepieF1gif
Hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zbieżne z ideą obchodów dziesiątego Ogólnopolskiego Dnia Szczepień i brzmi: „Szczepienia są ważne dla zdrowia wszystkich ludzi, zmieniając jakość ich życia !”
  Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki.
  Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany był po raz pierwszy w 2009 r. jako społeczna akcja non-profit. Inicjatywa obchodów powstała dzięki współpracy trzech towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Sekcji Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.
Partnerem instytucjonalnym i współorganizatorem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".
  Eksperci oceniają, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepionkom - bez nich nie mieliby szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. To dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliony dzieci przeciw chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc.
Każdego roku na świecie jest podawanych około miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią 2-3 miliony osób. Dane epidemiologiczne są jednoznaczne - warto się zaszczepić, żeby uniknąć groźnej choroby zakaźnej i związanych z nią powikłań, które mogą doprowadzić nawet do zgonu.
  Szczepionki, które zapobiegają chorobom bakteryjnym, ograniczają również rozwój antybiotykoodporności u bakterii.
Poprzez obchody Ogólnopolskiego Dnia Szczepień chcemy zachęcić wszystkich do poszerzenia swojej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień ochronnych. Rola szczepień jest niepodważalna – szczepionki chronią nas przed 26 chorobami zakaźnymi. Dzięki masowym programom szczepień zlikwidowaliśmy jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę prawdziwą.
 Uprzejmie informujemy, że w ramach obchodów X Ogólnopolskiego Dnia Szczepień w dniu 7 grudnia w godzinach od 8.00 do 14.00
w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łańcucie (pok. nr 2) zostanie uruchomiony:

PUNKT INFORMACYJNY
DLA WSZYSTKICH OSÓB ZAINTERESOWANYCH PROBLEMATYKĄ SZCZEPIEŃ

Zapraszamy również do odwiedzenia dynamicznie rozwijającej się strony internetowej http://szczepienia.pzh.gov.pl/, prowadzonej przez Państwowy Zakład Higieny, oferującej bieżące informacje na temat zagrożeń chorobami zakaźnymi w Polsce i na świecie. Szeroko informuje o jakości i bezpieczeństwie stosowanych szczepionek.
Podobną rolę spełnia strona internetowa powołana przez towarzystwa naukowe: www.ogolnopolskidzienszczepien.pl promująca znaczenie szczepień ochronnych oraz informującą o bieżących wydarzeniach, sympozjach i konferencjach naukowych, podczas których eksperci podają najnowsze informacje dotyczące tego zagadnienia.
Zachęcamy również do korzystania stron Głównego Inspektora Sanitarnego poświęconej szczepieniom https://gis.gov.pl/kategoria/zdrowie/profilaktyka/szczepienia/ oraz WSSE w Rzeszowie https://wsse.rzeszow.pl/nadzor-sanitarny/oddzial-epidemiologii/szczepienia

MAM CZAS ROZMAWIAĆ !!!

W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS
„Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”,
promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.

  Warszawa, 20 listopada 2018 r. – Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.
  Startująca tego samego dnia kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac), inspiruje do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęca do wykonania testu. Obok aktorki Marii Seweryn, blogerki lek. Katarzyny Woźniak, autorki bloga „Mama i stetoskop”, czy vlogerki Karoliny Sobańskiej, w działania informacyjno–promocyjne zaangażowali się eksperci: seksuolog i pedagog Profesor Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.
  „Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.
„Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi” – powiedział Profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog, Kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
A2_PLAKAT_mamczasrozmawiac-1jpg
  Kampania edukacyjna „Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Spoty telewizyjne z Marią Seweryn, a przede wszystkim eksperci i blogerzy, którzy do takich rozmów oraz testowania zachęcają, instruują jak podjąć ten trudny dialog. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe „Minirozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii tj. https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl
  „Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny. Na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV. Problem nadal istnieje, bo milczenie o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową (STI), nie pozwala nam traktować bezpieczniejszych zachowań seksualnych jako elementu osobistej odpowiedzialności, a badań w kierunku HIV i innych STI jako normalnej diagnostyki” - powiedziała Małgorzata Ohme, psycholog, pisarka i dziennikarka, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz redaktor naczelna serwisu internetowego Onet Kobieta.
  Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.
  „Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” - podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd

VIII edycję Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców organizują w bieżącym roku szkolnym 2018/19 VIII edycję Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia, organizowanego w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego, pt. „Trzymaj Formę!”.      

  Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów zarówno uczestniczących w realizacji programu „Trzymaj Formę!”, jak i nie biorących udziału w w/w programie.      

  Głównym celem konkursu jest zwiększenie świadomości wśród młodzieży na temat wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, w szczególności poprzez pogłębienie wiedzy w zakresie prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka.      

  Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!” przeprowadzony zostanie w trzech etapach: I-szkolnym, II – powiatowym, III – ogólnopolskim. Etap szkolny i powiatowy, przeprowadzane są on-line za pośrednictwem Internetowego Systemu Konkursowego. III etap – ogólnopolski składa się z części pisemnej wyłaniającej finalistów Konkursu oraz części praktycznej wyłaniającej laureatów Konkursu.      

  Warunkiem udziału w Konkursie jest prawidłowe zgłoszenie placówki przez dyrektora szkoły do Komitetu Organizacyjnego. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem modułu rejestracji dostępnego w ramach internetowego Systemu Konkursowego na stronie internetowej Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” – podstrona konkurs.trzymajforme.pl w terminie do dnia 14 grudnia 2018 roku.  

PPIS w Łańcucie serdecznie zaprasza  do udziału w Konkursie.


„ Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”- 15 listopad 2018 roku

    Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada i promuje zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. W tym dniu wszyscy palacze zachęcani są do tego , aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.
W tym roku Fundacja „ Promocja Zdrowia” proponuje, aby głównym tematem „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” w Polsce uczynić rodziny spodziewające się dziecka. Palenie papierosów wpływa na układ krwionośny płodu. Może zaburzać prace serca płodu. Dym papierosowy wpływa również na masę ciała. Noworodki palących kobiet rodzą się przeciętnie o 200- 500 g lżejsze od dzieci, które nie miały związku z tytoniem. Toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym mogą być odpowiedzialne za powstanie wad rozwojowych, mogą być przyczyną zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, infekcji dróg oddechowych, chorób alergicznych, nowotworów. U kobiet, które podczas ciąży stykały się z dymem tytoniowym, mogą pojawić się problemy z rozwojem łożyska. Każde palenie nawet bierne zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do dziecka.
W 2017 roku w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie w ciąży paliło ok. 6 % kobiet co stanowi około 25 tys. noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy w łonie matki. Dlatego apelujemy do wszystkich Polaków, organizacji i instytucji o poparcie akcji i zaoferowanie rzucania palenia rodzicom oczekującym dziecka, ponieważ dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym.

punt bada i prad PSSE-1jpg

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski -   11 listopada 2018r.

zaproszenie_na_uroczystosci_11112018_wwwjpg

Program edukacyjny dla dzieci klas I –III szkół podstawowych „Zawsze razem”

 

  W dniu 23 października 2018 roku odbyła się narada szkoleniowa dla nauczycieli, pedagogów, higienistek medycyny szkolnej – szkolnych koordynatorów programu „Zawsze razem”, w ramach której szkoły otrzymały kolorowanki da dzieci oraz materiały pomocne w realizacji programu w szkołach.

Celem głównym programu jest promowanie i kształtowanie wśród dzieci właściwych postaw i zachowań wobec słabszych i chorych.

Cele szczegółowe programu to:

·         przekazanie wiedzy o chorobie, w tym również o chorobach zakaźnych i przewlekłych (m.in. AIDS);

·         budowanie przyjaźni, więzi i współczucia między rówieśnikami;

·         unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia;

·         podejmowanie zdrowych wyborów życiowych.

  Integralną częścią programu jest książeczka do kolorowania „Zawsze Razem”, którą otrzymają dzieci uczestniczące w realizacji programu poprzez obrazki i tekst opowiada historię Dominika, który jest zakażony wirusem HIV oraz Kasi, jego starszej siostry. Przygody rodzeństwa i ich przyjaciół komentuje miś Dyzio, który doskonale wie, że wspólna gra w piłkę nożną nie niesie ze sobą ryzyka zakażenia HIV oraz, że nie należy jeść niemytych owoców. Kolorowanka uczy, że już w środowisku wczesnoszkolnym przestrzeganie podstawowych zasad higieny wystarczy by zminimalizować ryzyko zakażenia HIV lub innymi wirusami oraz bakteriami. Zapoznanie się z historią Dominika, Kasi, Dyzia i ich przyjaciół pozwala rozwiać wątpliwości i uprzedzenia dotyczące obcowania z zakażonymi HIV w sytuacjach życia codziennego oraz przypomina, że osoby chore potrzebują przyjaciół tak, jak każdy. 

  W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 program edukacyjny „Zawsze Razem” będzie kontynuowany  w 12 szkołach podstawowych powiatu łańcuckiego, edukacją zostanie objętych około 497 dzieci oraz ich rodzice i opiekunowie.

Wzmocnieniem programu będzie konkurs plastyczny organizowany przez pion OZ i PZ WSSE w Rzeszowie ( https://wsse.rzeszow.pl/promocja-zdrowia/kampanie-i-akcje-prozdrowotne/konkursy) .

PPIS w Łańcucie uprzejmie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w realizację programu i zaprasza do dalszej współpracy. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania prozdrowotne przyniosą wymierne efekty w zakresie kształtowania prawidłowych zachowań prozdrowotnych dzieci.

Materiały programowe:

https://wsse.rzeszow.pl/promocja-zdrowia/krajowy-program-zapobiegania-zakazeniom-hiv-i-zwalczania-aids/zawsze-razem


PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH NA 2019 ROK


Szczegółowe informacje dostępne w linku poniżej:
https://gis.gov.pl/kategoria/zdrowie/profilaktyka/szczepienia/


„Czyste Powietrze wokół nas”

      W dniu 15 października br. odbyła się narada szkoleniowa dla szkolnych koordynatorów ogólnopolskiego programu przedszkolnej edukacji antytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”.

      Program skierowany jest do dzieci 5,6 letnich oraz ich rodziców i opiekunów. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

Cele główne programu:

1.   Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

2.   Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach

Cele szczegółowe programu:

 1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
 2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
 3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
 4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
 5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

 Struktura programu

Zajęcia mają charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się.

W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.

W roku szkolnym 2017/2018 program realizowany był w 26 przedszkolach i oddziałach przedszkolnych powiatu łańcuckiego, edukacją objęto 937 dzieci i ponad 468 rodziców.

W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 program będzie kontynuowany w 27 placówkach nauczania i wychowania.

PPIS w Łańcucie serdecznie dziękuje Dyrektorom szkół, nauczycielom realizującym program za zaangażowanie w realizację programu we wszystkich dotychczasowych edycjach programu i zaprasza do dalszej współpracy. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania prozdrowotne przyniosą wymierne efekty w zakresie kształtowania prawidłowych zachowań prozdrowotnych dzieci.

 

Materiały programowe dostępne są na stronie WSSE w Rzeszowie:

https://wsse.rzeszow.pl/promocja-zdrowia/program-ograniczen-zdrowotnych-nastepstw-palenia-tytoniu/czyste-powietrze-wokol-nas

    Program edukacyjny „Czyste powietrze wokół nas” wpisuje się również w tematykę problemu szkodliwości działania smogu na organizm człowieka.

     Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. Związki chemiczne zawarte w smogu są szkodliwe dla zdrowia, mogą one m.in. wywoływać alergię przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, czy też nowotworów.

Samorząd Województwa Podkarpackiego w maju br. przyjął Uchwałę nr L II/869/18 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uzasadnienie do projektu tej uchwały jasno precyzuje, że narażenie na zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi stwarza realne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

jak-szkodzi-smogpngOchrona-przed-smogiempng

                                                          
         

KONFERENCJA EDUKACYJNA - informacje

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie informuje, że w dniach 24 września br. w Sanoku i 8 października ( dwa terminy do wyboru) organizowane są wspólnie z Jarosławskim Stowarzyszeniem Oświaty i Promocji Zdrowia konferencje edukacyjne dla nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz innych osób zaangażowanych w działania z zakresu profilaktyki używania substancji psychoaktywnych.


Konferencjajpg


Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji

"Szczepienia ochronne - jak zachęcić nieprzekonanych"

29 września 2018 roku w Instytucie Matki i Dziecka, przy ulicy Kasprzaka 17a w Warszawie odbędzie się konferencja "Szczepienia ochronne – jak zachęcić nieprzekonanych". Sobotnie wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Zdrowia i Instytut Matki i Dziecka.

Konferencja szkoleniowo-naukowa, oparta na rzetelnej, usystematyzowanej wiedzy ekspertów dotyczącej szczepień, skierowana jest w szczególności do lekarzy rodzinnych i pediatrów. Organizatorami merytorycznymi wydarzenia są prof. Ewa Helwich - Krajowy Konsultant ds. Neonatologii oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego - prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska.  

W trakcie spotkania zostaną poruszone następujące zagadnienia: rola i skuteczność szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom zakaźnym, bezpieczeństwo szczepień ochronnych, korzyści i zagrożenia związane ze szczepieniem szczególnych grup pacjentów, groźba nawrotu chorób zakaźnych wyeliminowanych przez szczepienia oraz poprawa komunikacji pomiędzy lekarzem a rodzicem.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o zapisanie się do udziału w konferencji. Można zrobić to również mailowo lub telefonicznie pod nr 22 32 77 423.


Poniżej program konferencji:

Otwarcie konferencji

9:00-9:10 prof. E. Helwich, prof. M. Marczyńska

SESJA I: Rola i skuteczność szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom zakaźnym; Przewodniczący: Prof. E. Helwich, Prof. M. Marczyńska

9:10-9:40 prof. M. Marczyńska:
Choroby zakaźne, których powinno nie być - skutki odmowy szczepienia dzieci

9:40-10:10 prof. E. Helwich:
Szczepienia noworodków - konieczność czy nadgorliwość?

10:10-10:40 dr M. Pokorska-Śpiewak:
Szczepienia dzieci i młodzieży w obecnej sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych

SESJA II: Bezpieczeństwo szczepień ochronnych Przewodniczący: Prof. E. Helwich, Dr Maria Pokorska-Śpiewak

11:00-11:30 dr A. Ołdakowska:
Czy szczepienia mogą zaszkodzić? Prawda o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP)

11:30-12:00 dr M. Pokorska-Śpiewak
Najczęstsze obawy związane ze szczepieniem dziecka. Ruchy antyszczepionkowe

12:00-12:30 prof. M. Marczyńska
Dziecko nieszczepione - i co dalej?

SESJA III: Korzyści i zagrożenia związane ze szczepieniem szczególnych grup pacjentów Przewodniczący: Prof. M. Marczyńska, dr A. Ołdakowska

13:00-13:30 prof. E. Helwich:

Szczepienie wcześniaków

13:30-14:00 dr A. Ołdakowska

Szczepienia dzieci z chorobami przewlekłymi (niedoborami odporności, chorobami alergicznymi i neurologicznymi)

14:00-14:30 dr M. Pluta:

Szczepienie dzieci przed podróżą

14:30-15:00 dyskusja:

Jak zachęcić do szczepienia osoby nieprzekonane?


„Bezpieczne wakacje 2018”

      W czerwcu br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie przy współpracy z Burmistrzem Miasta Łańcuta przystąpił do organizacji konkursu plastycznego pt. „BEZPIECZNE WAKACJE 2018” realizowanego w ramach AKCJI LETNIEJ 2018 roku.
     
      Głównym celem konkursu było promowanie i kształtowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i zdrowych zachowań podczas wypoczynku letniego, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę używania substancji psychoaktywnych i profilaktykę tytoniową.

    
     Cele szczegółowe: promowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogów oraz aktywnych form spędzania letniego wypoczynku; poszerzenie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli, korzystania ze słońca, niebezpieczeństw w górach, lesie, nad wodą; unikanie zachowań ryzykownych podczas wakacji w mieście i w domu ( bezpieczna zabawa, bezpieczna droga, bezpieczny internet); profilaktyka chorób odkleszczowych.

    Uczestnikami konkursu były dzieci wypoczywające na półkoloniach, organizowanych przez szkoły podstawowe miasta Łańcuta.
    W dniu 5 lipca br. Komisja konkursowa dokonała oceny 22 prac, które napłynęły z czterech szkół Łańcuta: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łańcucie oraz Szkoły Podstawowej Nr 4.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – uczennica( lat 10) ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łańcucie,
IMG_20180705_145035jpg
II miejsce – uczennica ( lat 10) ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łańcucie,
II miejsce – uczennica (lat 12) ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łańcucie,
IMG_20180705_145058jpg
III miejsce – uczennica (12 lat) Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie,
IMG_20180705_145013jpg
Wyróżnienie: uczennica ( 7 lat) Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łańcucie .
IMG_20180705_145018jpg


       W dniu 6 lipca 2018 roku, o godz. 11.00 w siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6 nastąpiło uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu „Bezpieczne wakacje 2018”. Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Łańcuta. Opiekunom dzieci i szkołom wręczono podziękowania za współpracę w realizacji tegorocznej edycji konkursu „Bezpieczne wakacje 2018”.

Bezpieczne wakacje 2018

  Informujemy, że Państwowa Inspekcja Sanitarna kontynuuje kampanię społeczną, pt.
„Patent na bezpieczne wakacje”. Bezpieczne wakacje to zespół propozycji, które mają ułatwić tegorocznym urlopowiczom bezpieczne spędzenie wolnego czasu. Program ten określa warunki bezpiecznego spędzenia okresu wakacyjnego, niezależnie od miejsca i form wykorzystania czasu letniego.

     A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje:

PLANUJ:

·       Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na nasz Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego.

·       Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.

·       Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

OBSERWUJ:

 • Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
 • Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
 • Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
 • Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.
 • Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

    REAGUJ!

 • Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na:
  bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800.
 • Pamiętaj, że dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990.
 • Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gis.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.
 • W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe,
  • 998 – Straż Pożarna,
  • 997 – Policja.
  • 986– Straż Miejska,
  • 112 – numer alarmowy

Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym.

      Więcej informacji na temat zasad bezpiecznego spędzania wypoczynku letniego i urlopu znajdą Państwo na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego https://gis.gov.pl/wypoczynek/najwazniejszy-informacje-kiedy-jedziesz-na-wakacje/ , WSSE w Rzeszowie https://wsse.rzeszow.pl/ ; Kuratorium Oświaty w Rzeszowie http://www.ko.rzeszow.pl/ .

 

 #mamczasrozmawiac jak kobieta z kobietą

   W piątek 8 czerwca rusza nowa odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy, o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak
choroby przenoszone drogą płciową np. AIDS.
A2_PLAKAT_AKTUALIZACJA_16_05_2018_DRUK-1jpg
  Warszawa, 6.06.2018 r. – „Ginekolog już potwierdził ciążę. Zlecił mi różne badania. Nawet na HIV. HIV może dotyczyć każdego” – informuje „filmową córkę” bohaterka kampanijnego spotu edukacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS, grana przez Marię Seweryn. Aktorka bez wahania zaangażowała się w kampanię #mamczasrozmawiac. „Mam nadzieję, że kobiety, które planują ciążę lub oczekują narodzin dziecka, podobnie jak moja bohaterka, bez wahania wykonają wszystkie zalecane badania - w tym także test na HIV – oraz, że będą potrafiły o tym rozmawiać ze swoimi córkami, siostrami, czy mamami” – powiedziała.
Kampania #mamczasrozmawiac zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV i międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu z bliskimi. Przypomina kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka. Pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat. Tłumaczy, że taka wymiana myśli i wiedzy wcale nie musi być krępująca.
„Zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę” podkreśla Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, Rektor WUM.
„Wszystkim ciężarnym pacjentkom zlecam wykonanie testu w kierunku HIV. Najlepiej badanie to wykonać dwukrotnie: przed 10-tym a także między 33 a 37 tyg. ciąży. Coraz więcej lekarzy rozumie i akceptuje potrzebę takiego badania. To prosty test, który może uchronić dziecko przed zakażeniem. Lekarz ginekolog mając na uwadze zdrowie rodziny powinien już na etapie planowania ciąży podkreślić konieczność wykonania testu w kierunku HIV przez przyszłą matkę oraz ojca dziecka” – podkreśla Profesor Wielgoś.
Z konsekwencjami pominięcia tego badania przez lekarzy lub przyszłe mamy boryka się na co dzień Profesor Magdalena Marczyńska – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM w Warszawie.

   „Od 1985 roku w Polsce zarejestrowano około 195 zakażeń wertykalnych, 15 dzieci zmarło z powodu AIDS. Od czasu obowiązywania standardów opieki okołoporodowej, czyli po 2011 roku, 70% dzieci trafiających do diagnostyki wrodzonego zakażenia HIV otrzymało profilaktykę. Nie oznacza to, że taki jest odsetek testowania ciężarnych w Polsce. Nadal szacuje się że tylko 25-30% kobiet było w czasie ciąży badanych w kierunku HIV i otrzymało pełną profilaktykę. Z pilotażowego badania ankietowego, przeprowadzonego w kierowanym przeze mnie ośrodku, wynika, że 33% kobiet miało dwukrotnie, czyli zgodnie ze standardami, wykonany test w czasie ciąży. Nadal zdarza się, że zakażenie HIV jest wykrywane dopiero u kilku- lub kilkunastolatków. Dziecko powinno być zdiagnozowane i leczone przed ukończeniem 3 miesięcy życia. Wczesna terapia daje szansę ograniczenia mnożenia się wirusa, zmniejsza ryzyko uszkodzeń wielonarządowych. Dzieci starsze nadal trafiają do nas już z AIDS – tj. w bardzo zaawansowanym okresie choroby” – tłumaczy Profesor Marczyńska.

   W ponad 90% przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią, a można temu przecież zapobiec. Każda kobieta oczekująca narodzin dziecka powinna zrobić wszystkie badania, w tym na HIV. Ginekolog ma obowiązek zaproponować badanie w kierunku HIV każdej ciężarnej pacjentce. Nie oznacza to, że  zlecenie tego testu, to ocena, jaką lekarz wystawia jej dotychczasowemu życiu.
„Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia, zatem jest zupełnie bezpłatne. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Należy dodać, że leczenie ARV jest w Polsce b